نجوم اسلامی

نگریستن در ملکوت سماوات و ارض

استهلال شوال 1435 ( عید فطر ) - 2

هر چند که در برخی پیش بینی ها، رویت هلال شوال در غروب یکشنبه را به شرط استفاده از تلسکوپ های به اصطلاح قدرتمند که مشخصات بسیار مطلوبی برای رصد ماه در روز داشته ودر هوایی کاملا تمیز و عاری از غبار، اندکی محتمل دانسته اند؛ اما شرایط به این گونه نبوده و چنین رویتی در پهنه ایران بعید به نظر می رسد.

البته ممکن است برخی رصدگران خبره با بکارگیری روش های خاص و استفاده از ابزار کمکی، بتوانند روز یکشنبه از طریق تصویر برداری و پردازش رایانه ای تصاویر، اقدام به آشکارسازی کنند که این روش  رویت هلال محسوب نمی شود.

این درحالی است که با توجه به تجریه آغاز ماه مبارک رمضان نیز؛ اگر در روز دوشنبه برنامه ریزی های مناسب رصدی انجام نشود؛ و رصدگاه مناسب انتخاب نشود؛ احتمال موفقیت برای رویت کاهش می یابد.

هر چند درخشندگی و فاز هلال در روز دوشنبه بیش از 2 درصد است؛ اما مکث حدود 35 دقیقه ای و ارتفاع 6.5 درجه ای هلال ، شرایط رویت را آنهم در آسمانی غبار آلود دشوار می کند.

به هرحال آنچه برای ایران پیش بینی می شود اینست که به دلیل امکان پذیر نبودن رویت هلال در یکشنبه؛  دوشنبه روز آخر ماه مبارک رمضان است.

 

 


برچسب‌ها: استهلال, شوال, ماه
+ نوشته شده در  چهارشنبه 1 مرداد1393ساعت   توسط اصفهانی  | 

استهلال رمضان 1435-2

در طول هفته گذشته ، جلسه ستاد استهلال مناطق قومی کشور در استان و در شهر گرگان برگزار شد.

در هفته جاری نیز این جلسه در استان های بوشهر شهر عسلویه ، کردستان شهر سنندج و کرمانشاه شهر کرمانشاه برگزار میشود.

در این جلسات ، ضمن ارائه مبانی هلال یابی و استهلال ، وضعیت رویت پذیری هلال رمضان  شوال 1435 ارائه می گردد.

لذا براساس برنامه ریزی های انجام شده ، استهلال هلال صبحگاهی شعبان 1435 ، به احتمال زیاد در شهر سنندج انجام شده و سپس برای شرکت در جلسه ستاد استهلال ، به شهر کرمانشاه عزیمت خواهد شد.

مشخصات هلال صبحگاهی شعبان در مطلب تکمیلی در همین جا بزودی درج می شود.


برچسب‌ها: استهلال
+ نوشته شده در  یکشنبه 1 تیر1393ساعت   توسط اصفهانی  | 

صحت رویت هلال

در برنامه های رصدی حساس ، حضور پرتعداد رصدگران باعث کاهش دقت و افزایش امکان عدم  موفقیت می شود.

حداکثر تعداد  مناسب عبارتست از 3 نفر شامل  یک نفر رصدگر اصلی ، یک نفر دستیار رصدگر و یک نفر گزارشگر و وقایع نگار که البته کار خدمات و پشتیبانی را هم انجام می دهد.

ساعت 19:45 دقیقه پنجشنبه 8 خرداد ،  با مایوس شدن از رویت ، رصدگرانی که به صورت جمعی آمده بودند ، محل رصد را ترک نمودند. آقای مهندس رستمی پیشنهاد نمودند که تلسکوپ را جمع نکرده و تا غروب ماه به رصد ادامه دهیم . رصدگرانی که از این هنگام حضور داشتند عبارت بودند از آقایان مهندس سید قاسم رستمی و دوستان طلبه آقایان داداش نژاد و قاسمی و بنده .

دقایقی بعد از ساعت 20 آقای مهندس رستمی اعلام کردند  که دیده اند ، بنده پشت تلسکوپ قرار گرفتم چیزی احساس نکردم . شروع کردم به چرخاندن میلیمتری پیچ فوکوس در دوجهت... ناگهان هلال بسیار کم فروغ و ماتی خودنمایی کرد. چندثانیه ادامه دادم و بلافاصله از آقای مهندس رستمی خواستم که در پشت تلسکوپ قرار گیرند .

ایشان پرسید هلال چه شکلی بود و من گفتم از ساعت 8 تا 10و خیلی کم فروغ ... ظاهرا آقای قاسمی و خود ایشان به شکل های دیگری دیده بودند ...

ایشان بعد از اتمام رصد گفتند الان کاری میکنم که معلوم می شود چه کسی هلال را دیده است.

بعد تلسکوپ را روی عوارضی از کوه قرار دادند که شکل هلال بود. این عارضه کمانی کوه ، در درون تلسکوپ از ساعت 6 تا 12 و در قسمت دوم و سوم دایره قرار داشت.

بعد اعلام صحت رویت بنده را نموده و باستاد استهلال تماس گرفته و اعلام رویت نمودند.

 

گزارش های استهلال شعبان 1435 :: http://www.helalemah.com/index.aspx?_Page=3&_Id=1223&_Link=No&_Rt=No


برچسب‌ها: استهلال
+ نوشته شده در  شنبه 10 خرداد1393ساعت   توسط اصفهانی  | 

استهلال شعبان 1435 - 2

اندکی قبل از غروب آفتاب  روز پنجشنبه 8 خرداد 93 هلال شعبان از داخل تلسکوپ 8 اینچ ویکسن رویت گردید.

 

 

این برنامه با حضور حجت الاسلام و المسلمین آقای دکتر موحد نژاد ریاست ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری و آقای مهندس سیدقاسم رستمی دبیر ستاد استهلال و تعدادی از طلاب رصدگر استان قم در محل رصدخانه درحال ساخت مرکز نجوم حضرت آیت الله سیستانی برگزار شد.

اسامی رصدگران از چپ به راست :حجج اسلام و المسلمین آقایان محمد مهدی امین ،علیرضا خیراندیش، امن آزادپور،علی امینی،محمدحسینفراهانی،محمدمهدی نجف،علیرضاموحدنژاد، زارعی،کمیل صادقی وعلی اسلامی

اسامی رصدگران از راست به چپ  :حجج اسلام و المسلمین آقایان محمد مهدی امین ،علیرضا خیراندیش، امین آزادپور،علی امینی،محمدحسین فراهانی،محمدمهدی نجف،علیرضاموحدنژاد، زارعی،کمیل صادقی وعلی اسلامی

آقای مهندس قاضی میرسعید هم توانسته بودند در منطقه طالقان در استان البرز هلال را با دوربین دوچشمی 15 در 70 رویت نمایند.

از همکاری مرکز موضوع شناسی احکام فقهی که پشتبانی این برنامه را بعهده داشتند و همچنین جناب حجت الاسلام امین برای تهیه و ارسال تصاویر سپاسگزاری می شود.

همچنین از حضرت حجت الاسلام و المسلمین نجف ریاست مرکز نجوم حضرت آیت الله سیستانی و فرزند ایشان جناب حاج اقا محمد صالح نجف مدیر مرکز نجوم که امکان استقرار در رصدخانه را فراهم نمودند ؛ تشکر و قدردانی می گردد.

تکمیلی : تشکر ویژه می شود از همکاری آقایان مهدی پیوند زنی و  خصوصا داداش نژاد  که همراهی صمیمانه آنها در انتقال ،نصب و قطبی کردن تلسکوپ در شامگاه چهارشنبه ،زمینه ساز این برنامه گردید.


برچسب‌ها: استهلال
+ نوشته شده در  جمعه 9 خرداد1393ساعت   توسط اصفهانی  | 

استهلال شعبان 1435 - 1

براساس نظر تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران ، هلال شعبان 1435 در غروب پنجشنبه در ایران قابل رویت است!

مشخصات این هلال در قم به نحوی است که تمامی رصدگرانی که هر ماهه استهلال می کنند ؛ از رویت آن ناامید هستند.

 مقارنه ماه و خورشید  براساس مختصات مکان مرکزی در قم ساعت 23:54 دقیقه امشب (چهارشنبه 7خرداد) رخ می دهد.

لذا هر چند  ساعت 20:12 دقیقه پنجشنبه (غروب آفتاب) بیش از 20 ساعت از زمان مقارنه گذشته است ؛ اما فاز ماه (میزان روشنایی سطح ماه) 00.82 درصد بوده و این میزان برای اینکه قمی ها بتوانند ببینند ، خیلی کم است.

مخصوصا که ....

دوشنبه شب هم که به اتفاق آقای داداش برای  تنظیم تلسکوپ در موقعیت رصدخانه در حال ساخت مرکز نجوم حضرت آیت الله العظمی سیستانی تا صبح مستقر شدیم ، به دلیل ابرناکی نتوانستیم هلال با روشنایی 3 درصد را رویت کنیم !

پنجشنبه از صبح در قم برنامه هایی در خصوص این هلال خواهین داشت و بعد از ظهر هم  برای رویت در روز از محل رصدخانه ویریج اقدام خواهد شد. 

 


برچسب‌ها: استهلال
+ نوشته شده در  چهارشنبه 7 خرداد1393ساعت   توسط اصفهانی  | 

رویت هلال ربیع الثانی 1435

غروب امروز جمعه در هوایی بسیار سرد ، به اتفاق تعدادی از شرکت کنندگان در دوره آموزش نجوم پایه مرکز نجوم حضرت آیت الله سیستانی ، بر ای استهلال در تپه های بوستان علوی واقع در جنوب شهر قم ، مستقر شدیم .

تقریبا در لحظاتی که همگی از رویت هلال مایوس شده بودند و شروع به جمع آوری دوربین ها و ابزارهای نجومی کردند ؛ آقای داداش نژاد از همکاران مرکز نجوم و عضو گروه استهلال استان قم ؛ اعلام رویت هلال بوسیله دوربین دوچشمی شخصی اش نمود.

بعد از رویت و اعلام ایشان ، اکثر حاضران موفق شدند بوسیله دوربین وی ، هلال را که کمتر از یک درجه از افق مرئی فاصله داشت رویت کنند.

***

این روزها به دلیل مشغله های متفرقه فرصت بروزرسانی و درج مطلب در اینجا کمتر پیش آمده است .

انشالله به مناسبت مشاوره برای پایان نامه سطح 3 تحت عنوان «مهر و ماه در قران» روزهای آینده نگرشی بر آیات آغازین سوره مبارکه تکویر ارائه می شود.


برچسب‌ها: استهلال, ماه, نجوم, قران
+ نوشته شده در  جمعه 11 بهمن1392ساعت   توسط اصفهانی  | 

ماه حرام در قانون مجازات اسلامی

براساس تبصره ماده ۵۵۵ قانون مجازات اسلامی مصوببه و ابلاغ اردیبهشت ۱۳۹۲ مجلس شورای اسلامی ؛ معیار شروع و پایان ماه های حرام (رجب ، ذیقعده ، ذیحجه و محرم ) مغرب شرعی است.

براساس این تبصره ماه رجب ،  از مغرب شرعی روز آخر ماه جمادی الثانی شروع و در مغرب شرعی روز آخر ماه رجب به پایان می رسد.

در این قانون نحوه تعیین روز آخر ماه مشخص نشده است !به نظر می رسد با توجه به بحرانی بودن رویت هلال در برخی ماه های قمری ، لازم بود تا این معیار نیز در قانون مسکوت گذاشته نشده و دقیقا به نحوه تعیین آن پرداخته می شد.

 


برچسب‌ها: ماه حرام
+ نوشته شده در  جمعه 13 دی1392ساعت   توسط اصفهانی  | 

استهلال ربیع الاول 1435- 2

با صاف شدن نسبی آسمان ، انشالله تا ساعتی دیگر در تپه های بوستان علوی برای رصد هلال و پدیده مقارنه مستقر خواهیم شد.

متعاقبا گزارش های تکمیلی درج می شود.

 

علیرغم استقرار در ارتفاعات شمالی شهر پردیسان قم که بلندتر از تپه های بوستان علوی بود؛ اما به علت مه زیاد و ابرناکی افق غربی ، موفق به رصد پدیده مقارنه ماه و زهره و هلال ربیع الاول نشدیم !

 


برچسب‌ها: استهلال, مقارنه
+ نوشته شده در  پنجشنبه 12 دی1392ساعت   توسط اصفهانی  | 

استهلال ربیع الاول 1435- 1

ایام سوگواری و عزای پیامبر خدا حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم و

شهادت امام حسن مجتبی و  امام رضا علیهماالسلام

تسلیت باد.

 

حدود ساعت 14:46 دقیقه امروز چهارشنبه ، به وقت محلی ایران ، ماه به کمترین جدایی زاویه ای از ستاره خورشید در افق مرکز ایران ؛ خواهد رسید.

لذا غروب  چهارشنبه در هیچ نقطه ای از کشور ؛ امکان رویت مستقیم هلال به هیچ نحوی وجود نداشته و پنجشنبه 12 دی ماه 1392 ، روز آخر ماه صفر خواهد بود.

غروب پنجشنبه در صورت صاف بودن آسمان ، هلال ماه ربیع االاول 1435 ، به راحتی و با چشم غیر مسلح قابل رویت خواهد بود. البته در صورتی هم که رویت نشود به دلیل گذشت بیش از 30 روز از ماه قمری ، روز جمعه اول ماه نو  می باشد.

از پدیده های جالب نجومی در بعد از ظهر پنجشنبه ، مقارنه کمتر از 2 درجه ای هلال ماه و سیاره ناهید (زهره)است.

درصورت رصد ناهید با دوربین دوچشمی قوی و یا تلسکوپ ، این سیاره نیز به صورت هلال هم شکل با هلال ماه دیده خواهد شد .

  


برچسب‌ها: استهلال, مقارنه
+ نوشته شده در  چهارشنبه 11 دی1392ساعت   توسط اصفهانی  | 

روز هفته اربعین 92 ؟!

همانطور که در مطلب استهلال سازمان یافته  درج شد ؛ برخی از رصدگران حرفه ای هلال ماه در ایران ، به رویتهای گزارش شده با تامل برخورد کرده اند.

اما طبق گزارش درج شده در سایت ستاد استهلال دفتر رهبر معظم انقلاب  این رویت ها ظاهرا مورد پذیرش بوده و  طبق تقویم رسمی ، روز چهارشنبه ۱۳ آذر ۹۲ ، روز اول ماه صفر است.

بنابراین روز اربعین دوشنبه ۲ دی ۹۲ خواهد بود.

چون عراق در غرب ایران واقع شده ؛ طبق نظر و معیار رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای  ،  آنجا هم قطعا روز دوشنبه اربعین خواهد بود.

اما براساس نظر مراجعی که رویت هلال با چشم را شرط حلول ماه قمری میدانند ؛ هم در ایران و هم در عراق روز سه شنبه ۳ دی ۹۲ روز اربعین است.

زیرا هلال در غروب ۲۹ محرم ، فقط با ابزار و چشم مسلح قابل رویت بوده است.


برچسب‌ها: تقویم, اربعین, 92, عراق
+ نوشته شده در  جمعه 22 آذر1392ساعت   توسط اصفهانی  | 

استهلال سازمان یافته

رویت هلال شامگاهی صفر 1435 توسط آقای بوژمهرانی در ارتفاعات صفه اصفهان و آقایان شربفی و اسفندی در منطقه بیرجند ، خبر قابل توجهی بود که این روزها بین رصدگران هلال مورد توجه ویژه قرار گرفت.

در پایگاه اطلاع رسانی هلال ماه گزارش هایی هم درج شده که کاملا مردود است و از مدیر محترم سایت انتظار میرود بعد از اصلاح آن ها ، اقدام به انتشار عمومی آن می نمودند.

رویت آقایان شریفی و اسفندی به دلیل مستند بودن و تصاویر فراوان تقریبا بدون خدشه است.

اما آقای  مهندس قاضی میرسعید در مطلبی که در پایگاه اطلاع رسانی هلال ماه درج شده ، تلویحا پذیرش رویت آقای بوژمهرانی را منوط به مستندات و یا تکرار مجدد آن دانسته اند.

ظاهرا ایشان هنوز از عدم اعلام عید فطر در شوال 1434 هنوز دلخور هستند! در این رابطه مطالب منتشر شده توسط آقای ابراهیمی جالب توجه است .

آقای امیر حسن زاده هم در این رابطه ، با انتشار نمودار عوارض سطحی لبه هلال ماه ، علت قابل رویت دانستن این هلال توسط شورای تقویم  درج کردند.

نکته ای که در خصوص ارویت این هلال جالب توجه بود این است که اغلب گروه ها ، بدون هماهنگی متمرکز برای این رویت اقدام کردند.

ظاهرا باید رویت هلال را به قول آقای مهندس قاضی میرسعید یک کار دلی دانست و انتظار سازمان یافتگی بیشتر در آن را نداشت!

 

 


برچسب‌ها: استهلال
+ نوشته شده در  پنجشنبه 21 آذر1392ساعت   توسط اصفهانی  | 

استهلال صفر 1435 - 4

هرچند احتمال رویت ضعیف است اما براساس تحلیل داده های مختصات سماوی ، جغرافیایی و آب و هوایی ؛ منطقه جنوب غرب استان قم ، حوالی روستای راهجرد و ارتفاعات « سینه استخر » ، برای استقرار و استهلال  غروب سه شنبه انتخاب گردید.

تا ساعتی دیگر به اتفاق دوستان رصدگر از قم به مقصد فوق حرکت خواهیم نمود.

رصد به وسیله یک دستگاه تلسکوپ 8 اینچ نیوتنی ویکسن که دارای جستجوگر خودکار  است ؛ انجام خواهد شد.

در تقویم مرکز نجوم حضرت آیت الله سیستانی ، محرم 30 روزه بوده و چهارشنبه روز آخر ماه میباشد. البته این تقویم که براساس سال قمری منتشر می شود ؛ در سال 1435 قمری هنوز منتشر نشده است.

در عراق هم فردا جهارشنبه رو آخر محرم الحرام است.

 

اهمیت رویت هلال صفر

 


برچسب‌ها: استهلال, ماه, مختصات
+ نوشته شده در  سه شنبه 12 آذر1392ساعت   توسط اصفهانی  | 

استهلال صفر المظفر 1435 -- 3

همانطور که در پست قبلی درج شد مشخصات هلال برای غروب چهارشنبه به نحوی که است برای رویت آن باید شرایط و فن آوری های خاصی موجود باشد تا رویت پذیری واقع شود.

دوستان امروز می گفتند که در بررسی های وضعیت جوی قم برای غروب سه شنبه مشخص شده که شرایط مناسب نبوده و آسمان ابرناک است. همچنین منطقه عمومی اصفهان نیز همین وضعیت را دارد.

احتمالا غرب استان قم و بخشهایی از استان مرکزی ، آسمان کم ابر تری را برای رصد داشته باشد.

هرچند که نظر برخی از دوستان این بود که در آنجا هم امکان رصد خیلی کم است .

شب هایی در قم که آسمان صاف و بدون ابر است ؛ سیاره ناهید هاله دارد و درخشندگی آن کمتر است و این نشان از رطوبت زیاد است. که باعث می شود امکان رویت هلال کاهش پیدا کند.

از دوستان طرح رصدخانه ملی برای استقرار در آن منطقه هم پیگیری کردیم که گفتند علاوه بر پوشیدگی برف ؛ جاده نیز ناهموار است!

به هرحال احتمال عزیمت به غرب استان قم برای رصد زیاد است.

 


برچسب‌ها: استهلال
+ نوشته شده در  یکشنبه 10 آذر1392ساعت   توسط اصفهانی  | 

آغاز نهمین سال وبلاگ نویسی

آذر ۱۳۸۴ اولین پست این وبلاگ نوشته شد و تاکنون بر روی این و بلاگ ۳۵۶ پست گذاشته شده است .

البته حدود یکماه قبل از آن با وبلاگ خانه نجوم  کار انعکاس فعالیت های نجومی نگارنده آغاز شده بود.

در آن سال موضوع به مناسبت مسولیت بنده در طرح مکان یابی رصدخانه ملی ایران موضوعات مرتبط با رصدخانه ملی و حواشی آن و به مرور موضوعات مربوط به استهلال ، نجوم اسلامی و نیز دیگر موضوعات نجومی مورد توجه و نگارش قرار گرفت .

خوشبختانه در طول حدود سه هزار روز اخیر ،  از نوشتن موضوعات متفرقه در اینجا خودداری شده و فقط مطالب و عناوین نجومی مورد توجه نگارنده قرار گرفته است.

برایان اساس به صورت تقریب هر هشت روز یک مطلب جدید نجومی روی وبلاگ قرار گرفته است .

در تهیه مطلب سعی شده تا کپی کردن مطالب دیگران ، در حد ضرورت بوده و اکثر مطالب تولیدی باشد.

بخشی از این مطالب به خواست و سفارش بینندگان و بلاگ تهیه و درج شده است.

نسخه پشتیبان مطالبی که در هشت سال گذشته بر روی وبلاگ درج شده ،  ۲۲۰ صفحه آ۴ شده است که انشالله در فرصت های آتی مورد بازبینی و بازنشر به صورت مکتوب قرار خواهد گرفت .

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 30 آبان1392ساعت   توسط اصفهانی  | 

خورشید گرفتگی ( کسوف ) 12 آبان -- 2

همانطور که در بخش قبلی درج شد ؛ خورشید گرفتگی روز یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۲ ، در منطقه مرکزی و غرب ایران لحظاتی قبل از غروب خورشید رخ خواهد داد.

برای رویت این خورشید گرفتگی ، علاوه بر آسمان صاف و بدون غبار ، قرار گرفتن در محلی که خورشید در افق قابل رویت باشد ضروری است .

این خورشید گرفتگی در تمام مناطق قابل رویت کشور ، به صورت جزئی خواهد بود.

شهر

زمان شروع کسوف

زمان غروب خورشید

آبادان

16:54

17:28

اراک

16:55

17:17

اردبیل

16:55

17:15

ارومیه

16:56

17:29

اصفهان

16:54

17:11

اهواز

16:54

17:25

ایلام

16:55

17:30

بندرعباس

16:55

17:00

بوشهر

16:54

17:19

تبریز

16:55

17:24

تهران

16:56

17:07

خرم آباد

16:55

17:23

دزفول

16:54

17:24

رشت

16:56

17:12

رفسنجان

16:54

16:57

زنجان

16:56

17:17

ساری

16:56

16:59

ساوه

16:55

17:12

سرپل ذهاب

16:55

17:31

سمنان

16:56

16:59

سنندج

16:55

17:25

شهرکرد

16:54

17:15

شیراز

16:54

17:12

قزوین

16:56

17:12

قم

16:55

17:11

کرج

16:56

17:09

کرمانشاه

16:55

17:27

کیش

16:56

17:10

مراغه

16:56

17:25

مهاباد

16:56

17:28

همدان

16:55

17:20

یاسوج

16:54

17:14

یزد

16:54

17:01

                                    نجوم اسلامی

 www.nojumir.blogfa.com 

  در تمام کشور ، زمان  حداکثر گرفتگی خورشید ، بعداز غروب خورشبد است.

 در مناطق شرقی شامل استانهای خراسان ها ، گلستان ، سیستان و بلوچستان و کرمان ؛ خورشید گرفتگی در حین و یا بعد از غروب خورشید آغاز شده و قابل رویت نمی باشد.

در صورت تمایل به دریافت زمان وقوع کسوف در دیگر نقاط دنیا از طریق قسمت درج نظر و یا ارسال ای میل ،نام مکان مورد نظر و یا مختصات جغرافیایی مکان مورد نظر را ارسال فرمایید.

 


برچسب‌ها: خورشید, کسوف, شمس, Eclipse
+ نوشته شده در  جمعه 10 آبان1392ساعت   توسط اصفهانی  | 

خورشید گرفتگی ( کسوف ) - 12 آبان -- 1

روز یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۲ پدیده خورشید گرفتگی در بخشهایی از جهان از جمله ایران رخ خواهد داد .

این پدیده در شهر مقدس قم به صورت جزئی خواهد بود.

در شهر قم ، از حدود بیست دقیقه قبل از غروب خورشید  و از ساعت 16:50 دقیقه ؛ آغاز می شود .

در این زمان ارتفاع خورشید از افق در قم ۳ درجه بوده که به دلیل وجود غبار و آلودگی و موانع بصری در افق ، بعید به نظر می رسد که بشود آن را رصد نمود.

این خورگرفت ، در برخی مناطق جهان به صورت حلقوی و در برخی مناطق به صورت کلی و در بسیاری از مناطق به صورت جزئی قابل رویت است . به همین علت  خورشید گرفتگی مرکب  نامیده می شود.

 

خورشید گرفتگی در منطقه ای که رخ می دهد ؛ برای اهالی آن منطقه نماز آیات واجب می شود. این نماز را چون واجب است ، می تواند به جماعت اقامه  شود.

نیمه غربی ایران از شمال تا جنوب ، امکان رویت خورشید گرفتگی را دارند.


برچسب‌ها: کسوف, شمس, خورشید
+ نوشته شده در  سه شنبه 7 آبان1392ساعت   توسط اصفهانی  | 

فاطر

 

الحَْمْدُ لِلَّهِ فَاطِرِ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ

حضرت آیت الله جوادی آملی ، امروز در ردرس تفسیرشان ، فاطر را به رتق و فتق در آیه ۳۰ سوره مبارکه انبیاء مربوط دانستند.

"فاطر" را شکافنده معنا فرموده و گفتند که فتق سماوات و ارض با فاطریت خداوند بوده است(نقل به مضمون)

البته ایشان  اشاره ای به معنای سماوات و ارض ، نفرمودند.

 

+ نوشته شده در  شنبه 4 آبان1392ساعت   توسط اصفهانی  | 

توصیه رهبر معظم انقلاب به استهلال

يادتان باشد كه بايد اين عادت را در خودمان به وجود بياوريم

كه همه‌ى ماهها

بخصوص اين ماههاى حساس - مثل ماه شوال، ماه رمضان و ماه ذيحجه -

را مواظب باشيم  و اول ماه را به دست بياوريم.


برچسب‌ها: استهلال
+ نوشته شده در  سه شنبه 30 مهر1392ساعت   توسط اصفهانی  | 

طــب و نجوم

در سال های قبل در کارگاهایی در دانشگاه های علوم پزشکی کاشان و لرستان موضوع ارتباط و کاربردهای نجوم در طب را مطرح نموده و مثال هایی نیز در این رابطه بیان شد.

اخیرا فرصتی پیش آمده تا طرح تحقیقاتی رابطه طب و نجوم به طور تفصیلی مورد بررسی و کنکاش قرار گیرد.

روز شنبه در جلسه ای با سرکار خانم دکتر یکتا ، مدیر مرکز طب سنتی بنیاد توانا ، جزئیات طرح مرور و زمینه اجرایی شدن فراهم گردید.

همچنین در جلسه ای در شامگاه دیروز با جناب حجت الاسلام و المسلمین موحد نژاد ، عضو ستاد استهلال رهبر معظم انقلاب ، پیشنهاد بهره گیری از طلاب علوم دینی در برنامه های استهلال ارائه و برخی اقدامات برای اجرایی شدن آن برنامه ریزی شد.

انشاالله در آینده ای نزدیک نتایج جلسات دیروز کاربردی شود.

 

 


برچسب‌ها: طب, استهلال
+ نوشته شده در  یکشنبه 28 مهر1392ساعت   توسط اصفهانی  | 

استهلال ذی الحجه 1434 - 1

باتوجه به عدم رویت هلال در ابتدای ماه ذی القعده ، امروز  یکشنبه 29 ذی القعده می باشد.

لذا با توجه به مناسب بودن مقادیر مختصات هلال ، هنگام غروب ، احهمال رویت آن با چشم غیر مسلح بسیار زیاد است.

 

وزش باد و خشکی زمین موجب غبار آلود شدن هوا گردیده و این شرایط احتمال رویت را برای افراد غیر حرفه ای کم میکند.

 

گروه رصدی موسسه نجوم کبریاء ، عصر امروز در تپه های بوستان علوی قم برای استهلال مستقر خواهند شد.

 

جالب است بدانیم  هم اکنون ماه و سیارات  زحل ، زهره و عطارد در برج عقرب قرار دارند.

 

 


برچسب‌ها: استهلال
+ نوشته شده در  یکشنبه 14 مهر1392ساعت   توسط اصفهانی  | 

دحو الارض 1392

باتوجه به عدم رویت هلال در روز جمعه 15 شهریور 1392 ، لذا ماه ذی القعده یک روز بعد از روزی که در تقویم به عنوان روز اول درج شده آغاز شد.

 

بر همین اساس روز چهارشنبه 10 مهر 1392 ، روز 25 ذی القعده و موسوم به روز دحو الارض است.

 

پیشنهاد می شود مطلبی را که در آبان 1390 به همین مناسبت  اینجــــا نوشته شده ، مطالعه بفرمایید.

 

التمای دعا

 

 


برچسب‌ها: استهلال
+ نوشته شده در  دوشنبه 8 مهر1392ساعت   توسط اصفهانی  | 

هلال شوال ( هلال صبحگاهی رمضان ) - 7

رصد آخرین رخ نمایی ماه در ماه قمری ، غالبا در سحرگاه و قبل از طلوع خورشید روز  بیست و هشتم ماه قمری رخ میدهد.

رصد هلال صبحگاهی ماه رمضان نیز ، سحرگاه سه شنبه ۱۵ مرداد و ۲۸ رمضان توسط برخی از گروه های رصدی در ایران انجام شده است.

تنها رصدگری که براساس گزارش منتشر شده در سایت  هلال ماه توانسته این هلال را با تسلکوپ ۸ اینچ و بزرگنمایی ۴۷ برابر لحظاتی ببیند ؛ آقای مهندس سیدقاسم رستمی در رصدخانه شخصی اش در تفت یزد بوده است.

ایشان توانسته است هلال را بعد از طلوع خورشید ، بوسیله تلسکوپ مشاهده نماید.

رصدگران دیگری در اصفهان و کرمان با ابزار رصدی مختلف نتواسته اند هلال را مشاهده نمایند.

با توجه به رویت آقای رستمی و اعلام رویت توسط ایشان ، ممکن است برای عصر امروز چهارشنبه هم بتوانند هلال را رویت کنند! اما اگر به همین میزان اعلام رویت شود آیا این رویت مورذ پذیرش رهبری قرار خواهد گرفت ؟!

 

گزارش های استهلال صبحگاهی رمضان 1434

 


برچسب‌ها: استهلال
+ نوشته شده در  چهارشنبه 16 مرداد1392ساعت   توسط اصفهانی  | 

هلال شوال ( استهلال ) - 6

شب گذشته ضیافت افطاری موسسه نجوم کبریاء با حضور اعضاء و خانواده هایشان در مجتمع توریستی آرین بر فراز تپه های بوستان علوی برگزر گردید.

یکی از موضوعات مورد گفتگو ، استهلال شوال برای روز چهارشنبه بود.

تقریبا همه همکارانی که در رصد  تخصص دارند از جمله آقایان پیوندزنی و بهرامپور اذعان داشتند که امکان رویت هلال وجود ندارد.

اما با مشورت با آقای ستوده متخصص پردازش تصاویر نجومی ، قرار شد تا حوالی ساعت ۱۶ در یکی از رصدخانه ها و یا رصدگاهای داخل شهر از هلال عکاسی و با روش پردازش تصویر اقدام به آشکار سازی هلال نماییم .

پشت بام موسسه کبریاء یا رصدخانه بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء متعلق به حضرت آیت لله جوادی آملی از مکان هایی هستند که ظهر یکی از آنها برای رصد انتخاب خواهند شد.

البته ارتفاعات فردو هم پیشنهاد گردیده که تصمیم گیری برای استقرار در یکی از این مکان ها تا ظهر انجام می شود.

 


برچسب‌ها: استهلال
+ نوشته شده در  چهارشنبه 16 مرداد1392ساعت   توسط اصفهانی  | 

هلال شوال ( عید فطر 1392 ) - 4

 علیرغم اینکه اعلام شده غروب چهارشنبه استهلال انجام میشود ؛ اما براساس برسسی های دقیق وضعیت هلال ؛ قطعا قابل رویت نخواهد بود.

 

لذا در ایران قطعا جمعه عید فطر خواهد بود.

 

در عربستان هم اعلام استهلال عمومی شده است ؛ اما در این اعلام عمومی کار عجیبی که رخ داده است ، از مردم خواسته شده غروب سه شنبه هم استهلال انجام دهند!!!! واقعا علم و دانش در این کشور تعطیل است... بیچاره اون مردمی که از این کشور تقلید میکنند!

البته در برخی از نقاط دنیا در نیمکره جنوبی و غربی کره زمین ، غروب چهارشنبه هلال قابل رویت و پنجشنبه عید فطر خواهد بود.

 


برچسب‌ها: استهلال
+ نوشته شده در  سه شنبه 15 مرداد1392ساعت   توسط اصفهانی  | 

هلال شوال ( عید فطر ) - 3

خبرگزاری  عربستان سعودی  امروز درخواستی را از  طرف دیوان عالی  این کشور  برای استهلال عمومی شوال  1434 منتشر نمود.

 

در این اطلاعیه از همه مردم خصوصا کسانیکه توانایی بیشتری برای رویت دارند خواسته شده  که  برای استهلال اقدام نمایند.

 

اما نکته مهم در این خبر که توسط خبرگزاری رسمی عربستان سعودی منتشر شده ؛ تناقض تاریخ های درج شده در آن است :

 

الرياض 27 رمضان 1434 هـ الموافق 05 اغسطس 2013 م واس
دعت المحكمة العليا إلى تحري رؤية هلال شهر شوال لهذا العام 1434هـ ، مساء يوم الثلاثاء ليلة الأربعاء 29 - 30/رمضان / 1434هـ ، فإن لم يرَ فمساء يوم الاربعاء 30/ رمضان / 1434هـ ليلة الخميس 1/ شوال / 1434هـ حسب تقويم أم القرى ، الموافقين 6 - 7 / أغسطس - آب / 2013م ، وإبلاغ أقرب محكمة ممن يراه بالعين المجردة أو بواسطة المناظير .
جاء ذلك في إعلان للمحكمة فيما يلي نصه :
الحمد لله رب العالمين ، والصلاة والسلام على نبينا محمد ، وعلى آله وصحبه أجمعين وبعد :
فأخذاً بالسنة المطهرة ، واتباعاً للهدي النبوي ، ونظراً لإكمال عدة شهر شعبان لهذا العام 1434هـ ثلاثين يوماً لعدم تقدم من يشهد برؤية هلال شهر رمضان المبارك لهذا العام بعد غروب شمس يوم الاثنين 29/8/1434هـ ، فإن المحكمة العليا بالمملكة العربية السعودية ترغب من عموم المسلمين في جميع أنحاء المملكة تحري رؤية هلال شهر شوال لهذا العام 1434هـ ، مساء يوم الثلاثاء ليلة الأربعاء 29 - 30/رمضان / 1434هـ ، فإن لم يرَ فمساء يوم الأربعاء 30/ رمضان / 1434هـ ليلة الخميس 1/ شوال / 1434هـ حسب تقويم أم القرى ، الموافقين 6 - 7 / أغسطس - آب / 2013م .
وترجو المحكمة العليا ممن يراه بالعين المجردة أو بواسطة المناظير إبلاغ أقرب محكمة إليه ، وتسجيل شهادته لديها ، أو الاتصال بأقرب مركز لمساعدته في الوصول إلى أقرب محكمة .
كما تأمل المحكمة ممن آتاه الله القدرة على الترائي الاهتمام بالأمر لما فيه من التعاون على البر والتقوى ، واحتساب الأجر والمثوبة بالمشاركة فيه ، والانضمام إلى اللجان المشكلة في المناطق لهذا الغرض .
والله الموفق ، وصلى الله وسلم على نبينا محمد وعلى آله وصحابته أجمعين .

 همانطور که در خط اول درج شده ماه رمضان در عربستان و ایران همزمان است .

پس اگر هلال عصر چهارشنبه رویت نشود ، پنجشنبه ۳۰ رمضان خواهد بود در صورتیکه در صورت عدم رویت پنجشنبه ۱ شوال اعلام شده !!!

 

اصل این خبر که امروز منتشر شده را اینجـــا قرار دارد.

 


برچسب‌ها: استهلال
+ نوشته شده در  دوشنبه 14 مرداد1392ساعت   توسط اصفهانی  | 

هلال شوال ( عید فطر ) - 1

در طول روزهای اخیر ؛ پیگیر هایی از افراد حقیقی و حقوقی در خصوص وضعیت رویت هلال شوال المکرم 1434 و عید فطر انجام شده است .

با نوجه به انفاقی که در آغاز ماه رمضان رخ داد و تقریبا هیچ گروهی نتوانست هلال را در غروب روز سه شنبه  18 تیر (30 شعبان ) با چشم غیر مسلح رویت کند ؛ احتمال وجود همین و ضعیت برای پایان ماه رمضان هم دور از انتظار نیست  !

بنابراین میشود با نظری نزدیک به قطع گفت که در ایران  رویت هلال برای غروب روز چهارشنبه  16 مردد ماه به هروسیله  رصدی  تقریبا منتفی است.

هر چند موقعیت رصدی هلال در غروب پنجشنبه 17 مرداد مقداری بهتر از 18 تیر است و رویت آن با ابراز امکان پذیر است و حتی اگر شرایط آب و هوایی مساعد باشد با چشم هم انتظار میرود دیده شود ؛ اما اگر بخواهد شرایط اول ماه تکرار شده و فقط در بخش کوچکی از ایران هلا رویت شود ، احتمالا برخی مراجع از جمله آبت الله العظمی سیستانی ، در برخی مناطق کشور ، شنبه را عید فطر اعلام نمایند.

در مطالب بعدی وضعیت و برنامه های مربوط به رویت هال شوال و عید فطر درج خواهد شد.


برچسب‌ها: استهلال, ماه
+ نوشته شده در  پنجشنبه 10 مرداد1392ساعت   توسط اصفهانی  | 

هلال رمضان المبارک - 2

ظبق پیش بینی های کاملا دقیق ، هلال ماه غروب دوشنبه ۲۹ شعبان در هیچ نقطه ای از قاره های آسیا ، آفریقا و اروپا و حتی بخش های وسیعی از قاره آمریکای شمالی و جنوبی قابل رویت نبود.

اما غروب سه شنبه ۳۰ شعبان هم به گزارش ستاد استهلال رهبر معظم انقلاب   در ایران هلال رمضان المبارک  با چشم غیر مسلح ، فقط در جنوب غرب ایران ، در مرز عراق دیده شده است .

در بقیه نقاط کشور نیز یا هلال دیده نشده و یا با تلسکوپ و دوربین دیده شده است .

 در قم هم که گروه ما، در تپه های فردوگاه بین المللی قم که در حال احداث است مستقر بود ؛نتوانستیم هلال را رویت کنیم و به علت آلودگی و غبار شدید منطقه ، خورشید قبل از غروب ، در غبار ناپدید شد!

براین اساس آیت الله العظمی سیستانی که معیار شروع ماه قمری را رویت هلال با چشم میدانند ، برای جنوب ایران شروع رمضان را چهارشنبه ۱۹ تیرماه و برای مناطق شمال ایران شامل شهر های اصفهان ، قم ، تهران ، مشهد ، تبریز و ... شروع رمضان را پنجشنبه ۲۰ تیر ماه اعلام نموده اند.

لازم به ذکر است طبق نظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای رهبری عزیز ، رویت هلال با تلسکوپ و یا دوربین برای شروع ماه های قمری قابل قبول است.

 

همچنین در اینجا میتوانید تصاویر سومین کارگاه آموزشی استهلال برای اهل سنت استان فارس را که در رصدخانه ابوریحان بیرونی دانشگاه شیراز برگزار شد ببینید

 

 


برچسب‌ها: استهلال
+ نوشته شده در  سه شنبه 8 مرداد1392ساعت   توسط اصفهانی  | 

استهلال ربیع الاول 1434

حدود ساعت ۱۵:۳۰ دقیقه عصر روز شنبه ۲۳ دی ماه ۱۳۹۱ برای استهلال ربیع الاول در  تپه های جنوب بوستان علوی در جنوب شهر مقدس قم استقرار انجام شد.

تلسکوپ ۸ اینچ ویکسن را مستقر کرده و برای قطبی کردن از ارتفاع صفر دوربین قطبی تلسکوپ در سمت صفر استفاده گردید. ( البته به ظاهرا روش دقیقی نیست اما بهتر از هیچی بود)

با حضور آقای پیوند زنی و پیدا کردن سیاره مشتری ، ادامه کار تنظیم تلسکوپ دنبال شد و از خورشید به عنوان جرم دوم استفاده شد.

اما همچون هلال هلال صبحگاهی صفر ۱۴۳۴ ، تلسکوپ تنظیم نشد ...

بعد از مایوس شدن از تنظیم تلسکوپ ، با دوربین دوچشمی هلال جتسجو شد و بلافاصله هلال در ساعت ۱۷:۴۰ دقیقه رویت شد. ( اگر زودتر از تنظیم تلسکوپ مایوس شده بودیم احتمالا هلال را زودتر هم می دیدیم )

چند دقیقه بعد هم با چشم هلال رویت شد.

لازم است تا هر هفته یکبار رصد با تلسکوپ در برنامه قرار گیرد تا مهارت کار با تلسکوپ فراموش نشود!

ضمنا در استان اصفهان چند گروه توانسته اند هلال صبحگاهی صفر ۱۴۳۴ را با دوربین دوچشمی رویت کنند.

 

 


برچسب‌ها: استهلال
+ نوشته شده در  یکشنبه 24 دی1391ساعت   توسط اصفهانی  | 

هلال صبحگاهی صفر 1434

روز  پنجشنبه بارش های پراکنده و وزش باد ، باعث شده بود تا غبار و آلودگی روزهای قبل شهر قم به شدت کاهش یافته و شب جمعه علاوه بر آسمان بدون ابر ، اجرام با درخشندگی و شفافیت دیده شوند.

با هماهنگی با آقای پیوند زنی ، سحرگاه جمعه ۲۲ دی ماه برای رصد هلال صبحگاهی صفر ۱۴۳۴ ، به کوه خضر مزار شهدای گمنام عزیمت شد.

بعد از نصب و قطبی شدن تلسکوپ ، تلاش برای تنظیم ( align ) اجرام سماوی ناموفق بود.

وجود غبار غلیظ در افق هم مانع از رویت با دوربین دوچشمی گردید.


برچسب‌ها: استهلال
+ نوشته شده در  جمعه 22 دی1391ساعت   توسط اصفهانی  | 

رویت هلال محرم الحرام 1434

پیش بینی ها حکایت از عدم احتمال رویت هلال محرم الحرام ۱۴۳۳ در غروب روز چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۱ داشت .

بارندگی و ابرناکی آسمان قم در این روز نیز مزید بر علت شد تا رصد اقدام موثری برای استهلال و هلال یابی انجام نشود.

هرچند که برخی از دوستان از طریق پیامک اعلام کردند که برای استهلال اقدام کرده اند.

اما آیا پیش از ظهر پنجشنبه نیز نمی شد هلال را رصد کرد؟!

با هماهنگی گروه رصد موسسه نجوم کبریاء قرار شد بنده به اتفاق آقایان محمد ستوده و مهدی پیوندرنی ، برای هلال یابی ، پیش از ظهر پنجشنبه اقدام نماییم .

گروه دیگر رصدی موسسه نیز سحرگاه این روز برای پروژه ی اذان اعزام می شدند.

به منظور قطبی نمودن تلسکوپ نیوتنی ۸ اینچ ویکسن ، ساعت ۵ صبح پنجشنبه در محل موسسه نجوم کبریاء حضور یافته و تا ساعت ۸ صبح به طور کامل تنظیمات تلسکوپ انجام گردید.

از ساعت حدود ۱۰ بامداد مجددا به محل استقرار تلسکوپ بر پشت بام موسسه حضور یافته و آقای پیوند زنی ناگهان گفت از درون جستجوگر ۵۰*۷ تلسکوپ هلال را میبینم .

دیگر اعضای گروه این رویت ر تایید نکرده و خود ایشان هم مجددا نتوانتستند هلال را ببینند.

مجددا با سیاره زهره و خورشید تلسکوپ تنظیم شد و با نصب فیلتر زرد ، حدود ساعت ۱۱ صبح به راحتی هلال هم در تلسکوپ و هم در جتسجو گر ۵۰*۷ دیده شد.

بقیه اعضای گروه رصد موسسه نیز که از ماموریت سحرگاهی برگشته بودند و دیگر کارکنان موسسه نیز در محل استقرار تلسکوپ حضور یافته و آنها نیز هلال را رویت نمودند.

این هلال در لحظه رویت حدود ۳٪ درخشندگی و با ارتفاع ۲۴ درجه از افق ،در جدایی زاویه ای ۲۰ درجه از خورشید قرار داشت.

بلافاصله بعد از رویت نیز موضوع از طریق پیامک به مسئولین ستاد استهلال ارسال گردید.

 

+ نوشته شده در  جمعه 26 آبان1391ساعت   توسط اصفهانی  | 

ارتفاعات کرکس

شنبه گذشته از ارتفاعات کرکس در بالادست روستای طار ، منشعب از طرق رود در جاده مورچه خورت نطنز بررسی شد.

حدود ۱۵ کیلومتر بعد از طار ، یک ایستگاه دکل های مخابرات در پایین قله کرکس وجود دارد که در صورت همراه داشتن ابزار رصدی سنگین ، حتما نیاز به خودرو دومحور برای رسیدن به ارتفاع مناسب است .

البته تا ایستگاه مخابرات تا ارتفاع ۲۸۰۰ متر ، جاده آسفالت وجود دارد . اما حدود ۱۰۰ متر دیگر تا رسیدن به ارتفاع مناسب برای افق صفر درجه باید بالا رفت .

در این منطقه خورشید در سمت غرب غروب میکند و قله کرکس در سمت شرق قرار دارد . لذا برای رصد هلال های شبانگاهی مناسب است.

این ارتفاعات از قم حدود ۲۳۰ کیلومتر و از اصفهان حدود ۱۰۰ کیلومتر فاصله دارد.

در صورتیکه خودروی مناسب تامین شود ، استهلال شوال ۱۴۳۳۳ توسط گروه رصد موسسه نجوم کبریاء در این ارتفاعات انجام خواهد شد.

-----

روز قدس ؛ میعادگاه منتظران ؛ مصلی های نماز جمعه

+ نوشته شده در  چهارشنبه 25 مرداد1391ساعت   توسط اصفهانی  | 

استهلال رمضان 1433

حدود ساعت ۲۰ عصر پنجشنبه ۲۹ تیر ، برای شرکت در برنامه نمایشی استهلال رمضان ۱۴۳۳ به بلندیهای بوستان علوی در جنوب قم مراجعت گردید.

حدود ۵ خبرنگار و عکاس آمده بودند برای تهیه خبر تصویری و آقای نجف و علیزاده و دو کودک و آقای خیر اندیش و دو سه نفر هم از مردم حاضر در پارک ... به مرور آقای روح الامین و سعیدی و دو نفر از اعضای استهلال قم هم اضافه شدند ... همین

آنقدر در رسانه ها اعلام شد که قطعا شنبه اول ماه است برای مردم ظاهرا یقین حاصل شده


برچسب‌ها: استهلال
+ نوشته شده در  جمعه 30 تیر1391ساعت   توسط اصفهانی  | 

حلول رمضان 1433

جمعه ۳۰ تیر ۱۳۹۱ قطعا در اغلب کشور های دنیا ، روز آخر ماه شعبان بوده و شنبه اول ماه مبارک رمضان است.

به همین مناسبت در طول یکماه گذشته سفرهای متعددی به نقاط مختلف کشور برای برگزاری کارگاه های آموزشی رویت هلال انجام شد که جالب ترین آنها منطقه عسلویه و کنگان در ساحل خلیج فارس بود.

غروب پنجشنبه برای برنامه نمایشی استهلال ، در بوستان علوی مستقر خواهیم بود!


برچسب‌ها: استهلال
+ نوشته شده در  چهارشنبه 28 تیر1391ساعت   توسط اصفهانی  | 

رویت هلال صفر 1433

براساس گزارش های دریافتی هلال صفر ۱۴۳۳ در برخی از نقاط کشور دیده شده است .

البته این هلال در قم دیده نشد .

در اینجا (   و    +  ) می توانید برخی گزارش ها را از ایران و جهان ببینید .

 

+ نوشته شده در  سه شنبه 6 دی1390ساعت   توسط اصفهانی  | 

خسوف

شنبه  شب ۱۹ آذر ماه ماه در حالی از افق خورشید طلوع میکند که وارد سایه زمین شده و اصطلاحا خسوف رخ داده است .

این پدیده علاوه بر جذابیت های رصدی برای علاقمندان ، می تواند شامل برخی مسائل بین رشته ای باشد .

از جمله مسئله وجوب نماز آیات که برای این رخ دادن خسوف در منطقه ای که قابل رویت است برای مکلفین واجب میشود .

 

+ نوشته شده در  جمعه 18 آذر1390ساعت   توسط اصفهانی  | 

استهلال محرم 1433 ـ آغاز ماه پیروزی خون بر شمشیر

آنچه در تصاویر ماهواره ای مشهود است بخش وسیعی از کشور امروز ابری بوده و لذا امکان رویت هلال محرم ۱۴۳۳ وجود نخواهد داشت .

اما شاخص های هلال برای غروب امروز به نحوی است که تقریبا تمامی مراکز پیش بینی وضعیت هلال ، این هلال را در صورت صاف بودن آسمان قابل رویت دانسته اند .

مهمترین پارامتر در این هلال مکث طولانی آن  ( حدود یکساعت و ده قیقه ) بعد از غروب آفتاب است .

ارتفاع هلال در منطقه مرکزی ایران هنگام غروب آفتاب بیش از ده درجه و درخشندگی آن بیش از ۲٪ است .

از دیگر شاخص هایی که در صورتی که آسمان صاف بود به رویت آن کمک میکرد مقارنه کمتر از ۱۰ درجه ای سیاره زهره و کمتر از ۲ درجه ای سیاره عطارد با  هلال است .

 

تصویر ماهواره ای ایران و کشورهای همجوار در ساعت ۹:۲۱ شنبه ۵ آذر ۹۰

+ نوشته شده در  شنبه 5 آذر1390ساعت   توسط اصفهانی  | 

علم اسلامی

بیننده ای در ذیل مطلب « فیزیک بی نیاز از فلسفه » نوشته اند :

آنچه قرآن به ان امر مي كند <فيزيك> نيست، بلكه بحث ينظرون و يتفكرون است. در ضمن، اينكه شما مي فرماييد اين راه ها <فيزيكي> هستند، بايد عرض كنم كه علم فيزيك نوين فقط يك تفسير از پديده هاي عالم ارائه مي دهد كه اين تفسير ربطي به ينطرون و يتفكرون ندارد. هدف علوم مدرن، تحليل پديده ها بر اساس نوعي فلسفۀ مادي است كه منجر به نوعي از علم مي گردد كه اين علوم نه راهي به سوي ملكوت عالم دارند و نه حتي ادعايي در اين زمينه دارند، بلكه دقيقاً برعكس به شدت مخالف اين نوع نگاهند و به اين دليل توليد شده اند كه نگاه ملكوتي را در حجاب نگاه ماترياليستي پنهان كنند. در ضمن، در علوم مدرن، طبيعت به جاي خلقت مي نشيند و بحث <خلق السماوات> هم در علوم مدرن جايگاه تدوين شدۀ علمي ندارد.

قطعا منظور در آن مطلب ، فیزیکی بوده که منتهی به ملکوت گردد ؛ اما اینکه فیزیک مدرن در این مسیر قرار دارد یا ندارد بحث دیگری و دلیل نمیشود امر قران به مطالعه سماوات و ارض و خلق السماوات را غیر فیزیکی بدانیم .

مگر اینکه گفته شود چون علوم امروزی غیر اسلامی شده ( به این معنی که بشر را به سوی ملکوت هدایت نمیکند) اسم علوم را عوض کنیم ، اما مگر میشود موضوع را عوض کرد؟!

اگر نظر  و تفکر بر پایه این نظر ؛ فیزیک نباشد پس چیست ؟! قران که مخاطبش را به امر خارج از توان (ما لا یطاق ) امر نکرده است !

در برخی آیاتی که توصیه و یا امر به نظر در سماء و ارض و حتی ملکوت میشود ، مقصود منکرین خدا هستند . از جمله ۶ ق و ۱۸۵ اعراف

لذا منظور از نظر و تفکری که منجر به درک ملکوت میشود قطعا فیزیکی است اما  تفکری که مقدمه و همراهش ذکر باشد نه هر نطر و تفکری !

و این موضوع در آیات ۱۹۰ و ۱۹۱ آل عمران  تصریح شده است . قصد و نیت باید در ک حق و حقیقت باشد ذکر دائمی و تفکر  ...


 

+ نوشته شده در  جمعه 4 آذر1390ساعت   توسط اصفهانی  | 

فضا

طبق آنچه بر روی سایت سازمان فضایی ایران درج شده است از ۱۲ تا ۱۸ مهر هفته جهانی فضا ، نامگذاری شده است .

به همین مناسبت یکی از عبارت  قرانی  که فضا را بسیار متفاوت از آنچه در تصور دانشمندان نجوم * است ؛ درج نموده  و اندکی به آن پرداخته خواهد شد :

وَ سارِعُوا إِلى‏ مَغْفِرَةٍ مِنْ رَبِّكُمْ

وَ جَنَّةٍ عَرْضُهَا السَّماواتُ وَ الْأَرْضُ

أُعِدَّتْ لِلْمُتَّقينَ (133 آل عمران )

----------------------------------------------------------


سابِقُوا إِلى‏ مَغْفِرَةٍ مِنْ رَبِّكُمْ

وَ جَنَّةٍ عَرْضُها كَعَرْضِ السَّماءِ وَ الْأَرْضِ

أُعِدَّتْ لِلَّذينَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَ رُسُلِهِ ذلِكَ فَضْلُ اللَّهِ يُؤْتيهِ مَنْ يَشاءُ وَ اللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظيمِ (21  حدید )

 

در این دوآیه از قران کریم علاوه بر عبارت سارعوا و سابقوا که قرار دارد و فعلا به آن اشاره ای نمی کنیم ؛  وسعت بهشت با وسعت عالم آفرینش ( سماوات و ارض) مقایسه شده است .

 در برخی روایات سوال جالبی از پیامبر خدا حضرت محمد صلی الله علیه وآله و نیز امیرالمومنین علیه السلام در باره وسعت این بهشت پرسیده شده است .

در روایات آمده است که از حضرات معصومین علیهم السلام پرسیده شده است که اگر جنت به وسعت سماوات و ارض است ، پس جهنم کجاست ؟!

حضرات برای پاسخ به این سوال از تشبیه وجود جهنم به جایگاه شب در زمانی که روز است  بهره گرفته اند به این ترتیب که : « موقعی که روز میشود ؛ شب کجا می رود ؟ »

خود سوال و نیز پاسخ ارائه شده و تصریح روایات در سکوت  سائل بعد از دریافت پاسخ ، حکایت  از سطح اندک درک و فهم مردم زمان معصومین علیهم صلوات الله ، دارد .

 

مفسرین بزرگوار معاصر هم به این عبارت قران کریم خیلی نپرداخته اند و صرفا به این موضوع اشاره کرده اند  که منظور از عرض ُ در مقابل طول نیست بلکه وسعت آن است . البته اشاره ای هم به علت این برداشت از قران کریم نفرموده اند .

به چند عنوان که در عبارت وجنه عرضها السماوت و الارض ، قابل بررسی بوده و علم نوین هم پاسخ روشنی هنوز برای آن ندارد صرفا اشاره میگردد:

ـ منظور از عرض ( از دیدگاه بین رشته ای )

ـ تعریف مشخص سماوات و ارض

ـ تعریف مشخص جنت

ـ موقعیت مکانی جنت

ـ تمایز مکانی سماوات و ارض و جنت

ـ وضعیت رسیدن و استقرار انسان در جنت فوق نسبت به سماوات و ارض فعلی

ـ ....

 

* ظاهرا افقی که منجمین و خصوصا کیهان شناسان امروزی برای فضا تصور کرده اند بسیار بسیار ژرف تر از فضایی است که در تصور علمای هوا فضا قراردارد.

+ نوشته شده در  جمعه 15 مهر1390ساعت   توسط اصفهانی  | 

استهلال ذیقعده 1432

اندکی قبل از ساعت ۱۳ امروز  برای آشکار سازی هلال درون چشمی دوربین ۱۰۰*۳۰  در صحن مرکز نجوم  تلاش شد اما فقط  توفیق دیدن سیاره زهره حاصل شد.

علت اینکه این زمان برای استهلال ذیقعده ۱۴۳۲ انتخاب شد  ؛ هم سمتی ماه و زهره بود.

ساعت ۴ بعد از ظهر مجددا  رصد انجام خواهد شد .

این هلال حدود ۲ درصد درخشندگی داشته و بیش از ۱۶ درجه از خورشید جدایی زاویه ای دارد.

به دلیل اختلاف سمت مناسب احتمال رویتش وجود دارد. ( البته فقط بوسیله ابزار اپتیکی مناسب )

تکمیلی  پنجشنبه ۷ مهر :

روز گذشته هلال در هیچکدام از رصدهای انجام  شده در استان قم رویت نگردید.

تکمیلی جمعه ۸ مهر  :

طبق خبر دریافتی هیچ گزارش مستند رویت هلال ذیقعده ۱۴۳۲ ، از رصدگاه های کشور در غروب چهارشنبه دریافت نشده است . حتی در رصدگاه هایی هم که هوا ابری نبوده ، هلال رویت نشده است .

همچنین عصر پنجشنبه ساعت ۱۷:۴۷ دقیقه هلال با چشم غیر مسلح توسط نگارنده رویت گردید.

تکمیلی شنبه ۹ مهر  :

دفتر آیت الله سیستانی : امروز شنبه دوم ذیقعده است . شوال ۳۰ روزه بوده است .

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 6 مهر1390ساعت   توسط اصفهانی  | 

شاهد عینی !

بیننده ای در بخش نظرات مطلب « توصیه ای مشفقانه » تحت نام « شاهد عینی » نوشته است :

-------------

ما كردهاى اهل سنت جوانرود استان كرمانشاه ماه شوال را غروب دوشنبه در شهر خود

رويت كرديم و به يارى خدا روز سه شنبه نماز عيد فطر را به پا داشتيم.


پس كاربرانتان را بى خودى سركار نگذاريد.

-------------اگر ایشان صفات هلال رویت شده شامل شکل و ارتفاع را  می نوشتند بهتر بود

رویت هلال ؛ کرد و غیر کرد ؛ اهل سنت و شیعه ندارد ...

شهر جوانرود حدود 75 کیلومتری شمال غرب کرمانشاه در مختصات جغرافیایی 34 درجه و 48 دقیقه شمالی و 26 درجه و 29 دقیقه شرقی در منطقه ای کوهستانی واقع شده . به طوریکه کوهها افق دور تا دور شهر را گرفته اند.


روز دوشنبه غروب واقعی خورشید در منطقه حدود ساعت 19:23 دقیقه بوده  درحالیکه غروب ماه ساعت 19:17 دقیقه بوده  است.

یعنی کره ماه روز دوشنبه شش دقیقه قبل از غروب واقعی خورشید در سمت ۲۷۲ درجه ( ۹ درجه سمت چپ خورشید) غروب کرده است ( و با توجه به ارتفاع کوهها غروب ظاهری آن زودتر بوده)

این داده ها از طریق هر مرجع نجومی ( با اختلاف کمتر از یک درجه )  قابل دریافت است .

ضمنا ای کاش گزارشی از وضعیت رویت هلال در غروب سه شنبه هم  ارائه میکردند ! 

...+ نوشته شده در  سه شنبه 15 شهریور1390ساعت   توسط اصفهانی  | 

اشتباه مسئولان عربستانی در اعلام روز عید فطر

اشتباه هیئت اختر شناسی شهر جده در رویت هلال ماه شوال و اعلام روز سه شنبه به عنوان عید سعید فطر سبب شد تا دولت عربستان متعهد شود کفاره یک میلیارد و ششصد میلیون ریالی( ریال عربستان)مردم را پرداخت کند.

گزارش واحد مرکزی خبر حاکیست، هیئت اختر شناسی شهر جده اعلام کرد: این هیئت به جای رویت هلال ماه شوال به اشتباه زحل را رویت کرده بود و مردم عربستان با رویت زحل افطار کردند.

 منابع وابسته به این هیئت اعلام کردند: در چنین وقتی از سال زحل در آسمان برخی مناطق عربستان با چشم غیر مسلح دیده می شود حال آنکه به گواه اخترشناسان عرب شب سه شنبه رویت هلال ماه شوال در عربستان ممکن نبود و به نظر می رسد دیدن زحل سبب بروز این اشتباه شده است.

 هم زمان با اعتراف عربستان مبنی بر اینکه اعلام روز سه شنبه به عنوان روز عید فطر اشتباه بوده است دارالفتوای مصر روز سه شنبه را عید فطر دانست و اعلام کرد: تشخیص این هیئت صددرصد درست بوده است زیرا از راههای شرعی در دو منطقه سوهاج و توشکی رویت هلال در غروب دوشنبه اثبات شده بود.

 دکتر اشرف فهمی مشاور مفتی جمهوری مصر و مسئول پیگیری رویت هلال ماههای قمری در این کشور گفت: " دو کمیته از کمیته های دارالفتوا در توشکی و سوهاج هلال ماه شوال را با چشمان غیر مسلح دیده اند و صحت رویت هلال برای دارالفتوا صددرصدی است".

 هم زمان با اظهارات مشاور مفتی مصر، دکتر حاتم عوده رئیس مرکز ملی مطالعات ژئوفیزیک و ستاره شناسی این کشور عقیده دیگری دارد.

 وی می گوید: "بر اساس محاسبات دقیق این مرکز رویت هلال ماه شوال در شب سه شنبه ناممکن بود و روز چهارشنبه سی و یکم اوت عید سعید فطر بوده است".

 -----------------------------------

اصفهانی : با توجه به احتمال برداشت اشتباه واحد مرکزی خبر ، این خبر در حال بررسی است !

 ----------------------------------

گزارش رصدگران رویت هلال در عربستان عضو پروژه رصد اهله (ICOP) :

المملكة العربية السعودية


1. لم تتم رؤية الهلال: ذكر عضو المشروع المهندس قمر الدين من مدينة Madinah في محافظة Madinah ان السماء (نسبة الغيم) كانت صافية والحالة الجوية كانت صافية جدا ولم تتم رؤية الهلال بالعين المجردة ولم تتم رؤية الهلال بالمنظار ولم تتم رؤية الهلال بالمرقب ولم يتم تحري الهلال باستخدام السي سي دي كاميرا
وقال عضو المشروع المهندس قمر الدين "Abdul Aziz Raje of Wifaqul Ulama UK was visiting Saudi Arabia for Umarah. He has reported joining the official Madinah Hilal Committee with 15 others from the UK, including many scholars. The sky condition was absolutely clear, but none of the group members were able to sight the Hilal. None of the other official Hilal Committee astronomers were able to sight the Hilal either, even with their telescopes. However, a few individuals from Riyadh have claimed sighting and the Supreme Court has accepted their claims. May Allah forgive us all for our mistakes and wish you all a happy Eid!"2. لم تتم رؤية الهلال: ذكر عضو المشروع السيد عبدالرزاق عبدالعزيز إشولا من مدينة Shmisi Mecca في محافظة Mecca ان السماء (نسبة الغيم) كانت صافية والحالة الجوية كانت صافية ولم تتم رؤية الهلال بالعين المجردة ولم يتم تحري الهلال بالمنظار ولم يتم تحري الهلال بالمرقب ولم يتم تحري الهلال باستخدام السي سي دي كاميرا
وقال عضو المشروع السيد عبدالرزاق عبدالعزيز إشولا "Asalam aleikun I and Dr. SAheed of Jizan with Dr Muhammed from Maiduguri went to search for the moon but it was not seen but claimed seen in Riyad Happy Eid to u all"

 --------------------------------------------------

علیرغم برخی مناقشات در مورد استهلال و رویت هلال در عربستان روی سایت های این کشور ؛ شواری فتوای این کشور همچنان بر اشتباه خود اصرار دارد .

شاهد این مدعا عدم تغییر در تقویم خبرگزاری رسمی سعودی است .

همانطور که ملاحظه میشود این خبرگزاری امروز شنبه را ۵ شوال ۱۴۳۲  اعلام کرده است !

+ نوشته شده در  پنجشنبه 10 شهریور1390ساعت   توسط اصفهانی  | 

توصیه ای مشفقانه

هرچند وضعیت هلال ملاکی برای موقعیت شب قبل هلال نیست ، اما اهل سنت کشورمان و حتی کشور های همجوار که نظر علمایشان بر رویت هلال است توصیه میشود غروب  سه شنبه به طور جدی برای رویت هلال ، اقدام نمایند .

اگر امشب شب اول ماه باشد آنطور که ظاهرا در عربستان اعلام شده است ، باید  غروب سه شنبه هلال براحتی قابل رویت باشد و ارتفاع مناسبی هم داشته باشد !

هرچند که همانطور که تاکید شد این نشانه ای برای وضعیت هلال شب قبل نیست

نکته مهم دیگر : اینجا یک وبلاگ تخصصی است و اصلا قصد ایجاد تفرقه افکنی وجود ندارد ؛ همانطور که اگر دوستان و همکاران ایرانی هم اشتباه کنند با جدیت و رک ان را متذکر شده ایم .

از جمله در آغاز ماه رمضان . .

+ نوشته شده در  سه شنبه 8 شهریور1390ساعت   توسط اصفهانی  | 

اشتباه آشکار عربستان در اعلام عید فطر

ساعتی قبل بیانیه عربستان مبنی بر رویت (!!!) هلال عید فطر توسط شهود عادل در غروب دوشنبه منتشر گردید.

در این  قطعنامه که متن کامل آن در ادامه مطلب آورده شده ،  آمده  است :

  فقد ثبت لدى المحكمة العليا بشهادة عدد من الشهود العدول رؤية هلال شهر شوال لهذا العام 1432هـ ، مساء هذا اليوم الاثنين التاسع والعشرين من شهر رمضان المبارك.

 

همانطور که ملاحظه میشود صراحتا اعلام کرده اند هلال غروب امروز دوشنبه ، توسط شهود عادل رویت شده است !!!

 همانطور که خود منجمین عربستان هم اعلام کرده اند هلال در غروب دوشنبه در عربستان و مکه همزمان با غروب خورشید غروب میکند لذا این شهود عادل قطعا در خوشبینانه ترین حالت دچار توهم و خطا در رویت شده اند .

 این که اعضای محکمه عالی فتوا در عربستان در تشخیص خطای ادعا کنندگان رویت هلال ناتوان بوده اند ، به علت عدم دانش کافی آنها برای بررسی گزارش های رویت است .

از آنجا که مسلمانان زیادی در جهان کورکورانه از وهابیون عربستان در آغاز ماه قمری تبعیت میکنند ضروری است در این کشور علمای نوگرا اقدام موثرتری برای اصلاح وضع موجود به عمل آورند.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه 7 شهریور1390ساعت   توسط اصفهانی  | 

هلال صبحگاهی رمضان 1432

حدود ساعت ۵:۳۰ دقیقه صبح یکشنبه، ۶شهریور ۱۳۹۰ برای رویت هلال صبحگاهی رمضان ۱۴۳۲ ، در تپه های جنوب شهر قم ، ابتدای اتوبان قم ـ تهران اقدام گردید.

در ساعت ۵:۵۱ دقیقه هلال که از دورن ابرهای نزدیک افق درحال بیرون آمدن بود با چشم غیر مسلح رویت گردید.

براین اساس انشاالله غروب روز سه شنبه هلال در بخش وسیعی از ایران با چشم غیر مسلح قابل رویت خواهد بود .

لذا روز چهارشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۰ اول شوال ۱۴۳۲ و عید فطر خواهد بود . 

 

تکمیلی : تصاویر گرفته شده دیگری از هلال صبحگاهی رمضان ۱۴۳۲ که با ابزارهای حرفه ای برداشت شده است ، در برخی سایت ها از جمله هلال ماه درج شده است .

 

تکمیلی : مجلس ، روزهای اول و دوم شوال را به مناسبت عید فطر تعطیل نمود.

+ نوشته شده در  یکشنبه 6 شهریور1390ساعت   توسط اصفهانی  | 

امکان پخش زنده هلال عید سعید فطر 1432

غروب سه شنبه در تمام ایران در صورتیکه شرایط جوی مساعد باشد هلال ماه شوال ۱۴۳۲ قابل رویت بوده و انشالله چهارشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۰ عید سعید فطر خواهد بود.

 براین اساس شهرهای استان های خراسان و سیستان و بلوچستان از اولین شهرهایی خواهند بود که هلال در آنها رویت خواهد شد .

 در صورتیکه گروه های استهلال این استان ها محل های استقرار مناسبی را انتخاب نمایند و هماهنگی های لازم را باصدا و سیما ی محلی انجام دهند میتوانند قبل از غروب خورشید در مناطق مرکزی و غربی کشور ، رویت هلال عید سعید فطر را به طور زنده پخش نمایند.

طبق خبرهای منتشره گروه های استهلال عربی در کشورهای حاشیه جنوبی خلیچ فارس ،  عدم امکان رویت هلال در غروب دوشنبه آینده را اعلام و منتشر  نموده اند .

آیا سعودی ها همچنان با جهالت و تعصب ، به ضوابط و مختصات دقیق محاسباتی بی توجه خواهد بود و به گزارش توهم رویت برخی ، اعتبار قائل شده و عید صدها میلیون مسلمان را خراب خواهد کرد؟!

+ نوشته شده در  چهارشنبه 2 شهریور1390ساعت   توسط اصفهانی  | 

استفتاء از آیت الله جوادی آملی

 روز گذشته به دعوت بنیاد بین المللی علوم و حیانی اسراء ، در نمایشگاه بین المللی قران به اتفاق حجت الاسلام مهدی سهرابی جلسه عمومی گفتگو با موضوع نجوم در قران برگزار گردید.

در حاشیه این نشست دست نوشته ای از حضرت آیت الله جوادی آملی که در پاسخ به استفاتاء گروه نجوم بود رویت گردید.

معظم له مرقوم نموده بودند :

«  معیار اول ماه قمری آنست که 1. فاصله و نسبت ماه و آفتاب، 2 . [فاصله و نسبت] ماه و زمین و 3. مجموع دو نسبت یاد شده به قدری باشد که رویت ماه امکان پذیر باشد. »

از آقای سهرابی که اخیرا مسولیت گروه نجوم این بنیاد را پذیرفته اند در مورد این نسبت ها سوال شد . ایشان هم اطلاعی از منظور معظم له نداشتند .

قرار شد که مجددا برای تبیین این نسبت ها ،  سوال شود.

متن کامل سوال و جواب ها در ادامه مطلب قرار دارد .

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه 30 مرداد1390ساعت   توسط اصفهانی  | 

نمایشگاه قران کریم

شامگاه جمعه ۲۱ مرداد ۱۳۹۰ به دعوت معاونت فرهنگی آستان حضرت عبدالعظیم حسنی علیع السلام  سخنرانی با موضوع راهبرد فضایی قرآن کریم را د رغرفه مرکز نجوم این آستان در نوزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب ارائه گردید.

در ابتدای این برنامه دستاوردهای بشری که تاکنون در عرصه هوافضا داشته مرور شده و بعد از آن به رویکرد قرآن کریم به فضا و افق های ترسیم شده در قران پرداخته شد .

نکته جالب توجه این برنامه توقف مردم در کنار صندلی های چیده شده و شنیدن مطالب ارائه شده بود .

در پایان برنامه هم به سوالات حاضران پاسخ داده شد .

براساس دعوت دیگری که از سوی مرکز نجوم پژوهشکده معراج وابسته به بنیاد  بین المللی اسراء انجام شده قرار است روز ۱۹ رمضان المبارک در نمایشگاه پاسخگویی به مراجعین انجام شود.

 

+ نوشته شده در  یکشنبه 23 مرداد1390ساعت   توسط اصفهانی  | 

عید فطر چه روزی است ؟

با توجه به عدم رویت هلال و تاخیره یک روزه در شروع ماه مبارک رمضان نسبت به تقویم رسمی ، آیا عید فطر  هم یک روز عقب می افتد ؟

هلال های ماه های قمری تقریبا مستقل از هم بوده و مختص همان ماه هستند .

به این ترتیب رویت و یا عدم رویت هلال ، تاثیری در هلال  ماه آینده  نخواهد داشت .

بنابراین علیرغم رویت نشدن هلال در روز ۲۹ شعبان ۱۴۳۲ و شروع رمضان از روز سه شنبه ۱۱ مرداد۱۳۹۰ ،قطعا عید فطر همان روز چهارشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۰ خواهد بود و رمضان ۱۳۹۰  بیست و نه روزه خواهد بود.

مشخصات هلال شوال ۱۴۳۲ (عید فطر) در دهه پایانی رمضان درج خواهد شد انشاالله

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 19 مرداد1390ساعت   توسط اصفهانی  | 

اذان صبح ـ اذان مغرب

یکی از مزیت های احکام دینی توجه نمودن مردم به اوقات نجومی آنهاست .

این روزها بیشتر مردم خصوصا در شهرستان ها با مقایسه وقت اذان صبح و مغرب نسبت به تهران  متوجه تفاوت زمان اذان های صبح نسبت به اذان مغرب شده اند .

مثلا در شهر قم این روزها اذان صبح حدود ۵ دقیقه دیرتر از تهران است ، در حالیکه اذان مغرب حدود یک دقیقه دیرتر است .

 چرا؟

در سال دو قطب شمال و جنوب به صورت معکوس شش ماه شب و شش ماه روز است . بر این اساس طول روز مناطق نزدیک به قطبین نسبت به مناطق دور تر از قطب متفاوت است .

 به همین طریق به نسبت عرض جغرافیایی طول روز متفاوت است و این تفاوت در هنگام طلوع و غروب خورشید که شروع و خاتمه روز است مشخص میشود.

برای مثال مقایسه مناطق شمالی و جنوبی ایران به این ترتیب است :

در زمستان طول روز مناطق شمالی کوتاه تر از مناطق جنوبی است

در تابستان طول روز مناطق شمالی بلندتر از مناطق جنوبی است

این تغییر در تابستان در اذان صبح و در زمستان در اذان مغرب مشخص میشود.

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه 16 مرداد1390ساعت   توسط اصفهانی  | 

جنجال

به دلیل برخی کاستی ها در  دهه ۷۰ شمسی افراد مختلف با شرایط گوناگون در موضوع رویت هلال ورود پیدا کردند .

همه هم به نیت برطرف کردن مشکل ، نسبت به  رویت هلال اهتمام نمودند .

اما  از مشکلات که کم نشد هیچ ، ماهیت مشکلات تغییر کرد.

شرایط حدی هلال تغییر کرد ؛ نظر برخی مراجع عوض شد و این وضعیت همچنان ادامه دارد ...

از جمله کارهایی که انجام شد ایجاد سایت هایی برای به اصطلاح گزارش نمودن وضعیت رویت هلال بود.

در دهه ۸۰ شمسی با متمرکز شدن موضوع رویت هلال در دفتر مقام معظم رهبری تحت عنوان ستاد استهلال و برگزاری دوره آموزشی در سال ۸۱ در کرج ، امید می رفت فعالیت های رصدگران سامان یابد ؛ اما به دلیل برخی ملاحضات دفتر رهبر معظم انقلاب این سامان یافتگی انجام نشد و باز هم برخی افراد و سایت ها به کار متفرق خودشان ادامه دادند و برخی رصد گران نیز ندانسته زمینه تقویت این گونه سایت ها را با ارسال بی مورد گزارشها به آنها فراهم نمودند .

متاسفانه این سایت ها بدون هیچ گونه تحلیلی هر گزارشی که هرکسی می فرستد را روی خروجی شان قرار میدهند .

در رویت هلال رمضان ۱۴۳۲ دفتر رهبری معظم انقلاب دوشنبه را به دلیل اثبات نشدن رویت هلال روز آخر ماه شعبان اعلام کرد .

اما برخی از این گونه سایتها اقدام به انتشار برخی گزارشها از رویت شدن هلال و حتی تصویری از هلال رویت شده در بعد از ظهر روز یکشنبه منتشر کردند بدون اینکه هیچ گونه تحلیل و تفسیر روی آنها داشته باشند!!!

در صورتیکه  امروز مشخص شد تصویر گرفته شده یک تصویر مستقیم نبوده و تصویر پردازش شده است که مورد پذیرش فقهی نمی باشد .

نویسنده نسبت به برخی گزارشهای دیگر نیز  ان قلت های مستندی دارد.

ای کاش ...

 

+ نوشته شده در  شنبه 15 مرداد1390ساعت   توسط اصفهانی  | 

مطالب قدیمی‌تر